Poznań kontynuuje walkę z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych, promując i finansując projekty mające na celu lepsze zarządzanie deszczówką na terenie miasta. Nowa edycja programu oferuje mieszkańcom dofinansowanie do budowy systemów retencyjnych.
Miasto Poznań ogłosiło start nowej edycji programu dotacji na małą retencję, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Od 2021 roku, kiedy to program wystartował jako inicjatywa pilotażowa, skorzystało z niego już wiele osób prywatnych oraz instytucji. W tym roku, dzięki zwiększonemu budżetowi wynoszącemu milion złotych, jeszcze więcej mieszkańców będzie mogło skorzystać z możliwości dofinansowania.
Kto może skorzystać z dofinansowania?
W naborze wniosków, który rozpocznie się w drugiej połowie maja, uczestniczyć mogą zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, instytucje, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Nowością w tym roku jest rozszerzenie grona uprawnionych o użytkowników działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych oraz właścicieli ogródków na terenie zarządzanym przez spółdzielnie lub wspólnoty. Wysokość dofinansowania może pokryć do 80% kosztów związanych z instalacją systemów retencyjnych, przy czym spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na pomoc do 50 tys. zł, a pozostali wnioskodawcy – do 6 tys. zł.
Co można finansować z dotacji?
Środki z programu można wykorzystać na zakup materiałów i wykonanie prac związanych z montażem oraz budową systemów deszczowych, które umożliwiają zatrzymywanie i wykorzystywanie wody deszczowej w miejscu jej powstania. Dofinansowanie obejmuje także modernizację i usprawnienie istniejących instalacji.
Lokalne korzyści ekologiczne
Program ma na celu nie tylko odciążenie miejskiej infrastruktury wodociągowej, ale także poprawę lokalnego mikroklimatu przez zwiększenie naturalnej retencji wody. Inicjatywa ta wpisuje się w szeroko rozumianą politykę ekologiczną miasta, która zakłada m.in. przeciwdziałanie skutkom urbanizacji oraz zmian klimatycznych.
Procedura aplikacyjna
Osoby zainteresowane uzyskaniem dofinansowania powinny złożyć wnioski zgodnie z kolejnością zgłoszeń, aż do wyczerpania dostępnych środków. Wszystkie niezbędne dokumenty oraz szczegółowe informacje o programie dostępne będą na oficjalnej stronie internetowej miasta dedykowanej małej retencji.
Szeroka akceptacja i zaangażowanie mieszkańców
Zaangażowanie mieszkańców Poznania w program małej retencji świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej społeczności. W poprzednich latach największe zainteresowanie wykazali mieszkańcy dzielnic takich jak Spławie, Strzeszyn i Dębiec, co przyczyniło się do znaczącej poprawy zarządzania wodami opadowymi w tych rejonach.